• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

6 nõuannet talvisel ajal abivahendiga õues liikujale

Talvisel ajal on autorehvide vahetamine ilmastikuoludega sobivate rehvide vastu üsna loomulik, kuid samamoodi tuleks lume ja libeda korral pöörata suuremat tähelepanu ka erivajadustega inimeste abivahenditele, millega talvel õues liigutakse.

Talviste ilmastikuolude puhul tasub abivajajatel oma liikumisi senisest enam ette planeerida ja õue minnes võimalusel saatja kaasa võtta. Lund on praegu päris palju ja ratastega abivahendiga liikumine võib lörtsiseguses lumes olla üsna keeruline. Kui võimalik, tasuks õues liikuda koos tuttava või lähedase inimesega, kes saab vajadusel abiks olla ning aitab vältida libedaga kukkumist.

Abivajajate lähedased saavad olla suureks abiks ka abivahendi korrasoleku kontrollimisel, eriti vanemaealiste inimeste puhul ning vajadusel välja vahetada kulunud osad või abistada abivahendi hoolduse korraldamisel.

Tutvu Invaru nõuannetega, mida tuleks erinevate abivahenditega talvisel ajal väljas liikudes silmas pidada!

1. Kontrolli karkude ja kepi otsikuid
Lume ja libeda korral on karkude või kepi kasutajatel kindlasti mõistlik kontrollida, kas kummiotsikud on terved. Kulunud või katkise kummiotsikuga abivahend on tegelikult ohtlik ka sellisel pinnasel, mis ei ole libe, sest katkine kummiots ei pruugi pinnasega haakuda ning abivahend võib ootamatult paigast libiseda. Jääl ja lumel liikudes tuleks kepile või kargule kinnitada ka jääteravik, mis libedal pinnasel stabiilsemat tuge pakub.

2. Muuda jalanõud libisemiskindlaks
Et libedaga liikumist lihtsustada, on võimalik kinnitada jalanõude külge spetsiaalsed libisemisvastased tallad, mida on tänu takjapaelale lihtne paigaldada. Libisemisvastased tallad püsivad üldjuhul kindlalt jalanõu ümber ega kao õues liikudes ära.

3. Ratastooliga liikudes varu aega
Talvisel ajal tasub ratastooli kasutajatel veenduda, et ratastooli rehvis oleks õige rõhk ja  pidurid töötaksid korrektselt. Võimaluse korral tasub talveperioodiks muretseda ratastoolile eraldi rattad õues liikumiseks, millel on suurem muster ja mida on mugav tuppa tulles vahetada nö toarataste vastu. Samuti tasub lisada ratastooli ette spetsiaalne lisaratas, mis muudab manuaalse ratastooli kolmerattaliseks ja aitab lumesegusel ebatasasel pinnal lihtsamini liikuda.

Libedal pinnasel tuleks liikuda oluliselt aeglasema kiirusega ja olla eriti ettevaatlik. Libedad ja lumised tänavad on ettearvamatud ja seetõttu soovitame minna õue koos saatjaga, kes saab ratastooli lükkamisel, keeramisel või lumme kinni jäämisel abiks olla. Lisaks tuleks ratastooliga liikudes kasutada kindaid, mis haakuvad ratastooli tõukerõngastega paremini, et vajadusel kiiresti reageerida - pidurdada või hoogu juurde lükata.

4. Lae täis elektriratastooli aku
Elektriratastooli puhul tuleks kindlasti meeles pidada, et lumega on teed ja tänavad raskemini läbitavad ning külmakraadid vähendavad oluliselt akude tööaega ja läbitavat vahemaad. Kui temperatuur langeb alla 0° C, väheneb aku maht umbes 30%. Seega tuleks oma käigud eelnevalt läbi mõelda ja ratastooli akud kindlasti enne õue minekut täis laadida.

5. Ole pimedas nähtav
Pimedal ajal liikudes kanna kindlasti helkurit ning veendu, et ka abivahend on liikluses nähtav. Lisaks tavalistele helkuritele on karkudele, kepile, tugiraamile ja ka ratastoolile võimalik kleepida helkurkleepse, mis muudavad abivahendi pimedas liikudes paremini nähtavaks ja nii on abivahendiga liikuja ka autojuhtidele paremini nähtav.

6. Vali õige riietus ja varu aega
Kuna abivahendiga liikumine võtab aega, tasuks külma ilma korral pöörata kindlasti tähelepanu ka õigele soojale ning tuulekindlale riietusele. Samuti tuleks varuda aega, sest lumelörtsises segus liikumine pole lihtne ja kohalejõudmine soovitud sihtpunkti võib kujuneda kuiva ilmaga võrreldes pikemaks.

Abivahendikeskus Invaru paneb kõigile südamele, et talvisel ajal tuleb pöörata rohkem tähelepanu oma lähedastele, kes kasutavad abivahendeid ja leida võimaluse neile toeks olla.