• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

ATIA 2015 konverents

Teisipäev, Veebruar 10, 2015

Invaru kommunikatsiooni abivahenditehnik Ivar Ambos osales 27.01.2015 - 31.02.2015 Ameerika Ühendriikides, Florida osariigis Orlandos iga-aastasel ATIA (Assistive Technology Industry Association) konverentsil. ATIA on maailma suurim rahvusvaheline konverents arvuti ligipääsetavuse ning alternatiivkommunikatsiooni (AAC) abivahendite vallas.

Konverentsi suurusest annab märku ka asjaolu, et näiteks 2015 aasta suurimateks sponsoriteks olid Microsoft, Tobii Dynavox ning ka IBM.

2015 aasta konverentsil oli ATIA kodulehel põhinevatel andmetel üle 2500 osaleja ning toimus kokku üle 300 erineva loengu.

Konverentsil oli avatud ka suur näitusehall, kus oma tooteid presenteerisid 118 erinevat ettevõtet üle maailma. Messil oli mitmeid tehnoloogilisi lahendusi, näiteks lahendused kodu keskkonna juhtimiseks, lahendused vaegnägijatele ja alternatiivkommunikatsiooni kasutamiseks ning ka palju erinevaid arvuti ligipääsetavuse abivahendeid - alates klaviatuuridest kuni silmajälgimissüsteemideni.

Tobii DynaVox ATIA 2015
Foto: Ivar Ambos

Ivar Ambose muljed: "Minu jaoks oli just kõige põnevamaks sündmuseks erinevate tootjate silmajälgimissüsteemide proovimine. Olles varsti kaks aastat Tobii PCEyeGo-d katsetanud, oli põnev teada saada, kuidas teised tootjad on asjale tehnoloogilisest küljest lähenenud. Põgusal proovimisel sai kohe selgeks, et Tobii välja töötatud lahendustele ei ole kellelgi midagi kõrvale pakkuda. Üldiselt oli probleemiks liiga keerukas kasutajaliides (kasutajaliidest peab vaatama ikka erivajadusega inimese vaatenurgast) või piiratud funktsionaalsus.

Siinkohal mainiks, et igati korraliku silmajälgimissüsteemi pilditöötlus peab toimuma seadme sees ehk töötluseks ei kasutata arvuti ressurssi, silmajälgija peab töötama nii heledate kui ka tumedate pupillidega inimeste puhul ning see peab olema portatiivne ja töötama ka kolmel seadmel – sülearvutil, tahvelarvutil ja PC -l. 

Ryan Carter ATIA 2015
Foto: Ivar Ambos

Silmajälgimine on üsna keerukas tehnoloogia, eelnevalt väljatoodud omadustele lisandub tegelikult juurde kalibreerimise algoritmid, pilgu positsiooni arvutamise algoritmid, pideva uue positsiooni arvutamise võime reaalajas ja muidugi kasutajaliides.

Messist võttis osa ka üks Tobii I seeria kasutaja Ryan Carter, kellel on aju kahjustus ning sellest tulenevalt on tema liigutused väga piiratud. Ta on 20 aastat ratastoolis olnud ning ta ei ole võimeline ennast verbaalselt väljendama. 2011 aastal tutvustati talle silmajälgimistehnoloogiat ning ühe silmapilgutusega muutus kogu tema endine maailm. Tänasel päeval õpib ta West Georgia Tech ülikoolis ning ta saab edukalt kasutada internetti, kodutehnikat, suhelda Facebookis ja teha telefoni kõnesid.

Messil oli tema ülesandeks näidata kõigile osalejatele, kuidas ta oma Tobii I-12 toodet kasutab ning kuidas on see tema elu muutnud. Äge oli näha reaalset Tobii I-12 kasutajat tegevuses ning sõltumata tema füüsilisest seisundist vaadata tema positiivset suhtumist ellu."

Ivari sõnul võib õige lahenduse leidmine olla pikk protsess, kuid lähtudes konverentsilt saadud infole ja seal nähtud videotele võib väita, et ei ole olemas lahendamatut juhtumit.

 

Tänasel päeval on Eesti inimestele arvuti ligipääsetavuse ja alternatiivkommunikatsiooni lahendused saadaval, kuid tõsisteks probleemideks on informatsiooni levik, kasutajate kartus/eelarvamus "minule ükski lahendus ei sobi" või "ma ei saa hakkama" ja inimeste negatiivne meelestatus oma seisundi tõttu.

Konverentsilt saime uusi ideid ja uusi mõtteid, mida oma tootekategooriasse juurde lisada. Näiteks hetkel puuduvad ligipääsu lahendused tahvelarvutitele ja nutitelefonidele, kuid peagi lisame ka need võimalused oma tootevalikusse.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et mujal maailmas on arvuti ligipääsetavuse ja alternatiivkommunikatsiooni lahendused äärmiselt olulisel kohal ning leidub palju tublisi ettevõtteid, kes töötavad välja pidevalt uusi tehnoloogilisi lahendusi, mille abil oleks erivajadustega inimestel lihtsam kasutada arvutit, olla iseseisvam ja mis kõige tähtsam– osaleda kommunikatsioonis.