11 nõuannet karkude edukaks kasutamiseks

11 nõuannet karkude edukaks kasutamiseks

Karkude kasutamine võib tunduda lihtne, kuid vahel nõuab see mõningast juhendamist, veidi koordinatsiooni ja muidugi ka harjutamist. Selles artiklis toome välja soovitused karkude edukaks ja mugavaks kasutamiseks ning jagame nippe, mis lihtsustavad karkudega liikumist.


Ükskõik missuguste abivahendite puhul on oluline, et need oleksid reguleeritud kasutajale vastavaks. Sobimatu kõrgusega karkude kasutamine võib olla ebamugav ja ohtlik, kuna nii on raskem saavutada tasakaalu ja võib suureneda kukkumise oht. Lisaks võivad halvasti seadistatud kargud põhjustada pingeid nii seljas, kaelas kui ka kätes. Tasub teada ka seda, et karke on olemas erinevates suurustes: nii lastele, noortele kui täiskasvanutele ning valida võiks alati kasvule vastavad abivahendid.


Karkude reguleerimine


Alljärgnevalt toome välja mõned konkreetsed soovitused, kuidas reguleerida karke enda jaoks sobivale kõrgusele ja mida tasub enne karkude kasutamist jälgida.

  • Karkude käepide võiks olla reguleeritud selliselt, et sirgelt seisva inimese ranne ja kargu käepide on kohakuti.
  • Küünarkarkude puhul võiks küünarvart toestava osa ülemine äär jääda umbes kolme sõrme jagu küünarnukist allapoole.
  • Kaenlaaluste karkude kasutuskõrguse määramisel on oluline teada, et kuna kaenla all asuvad mitmed närvid ja lihased, võiks tugi mitte suruda tugevalt otse kaenlaalusele, vaid jääda umbes kolme sõrme jagu allapoole. Ka puhkeasendis ei ole soovitatav kogu keharaskust pikka aega järjest kaenlaalustele vajutada, kuna see võib põhjustada närvide ja lihaste ärritust või vigastust.
  • Karkudele toetudes võiksid käed olla küünarnukist pisut kõverdatud.
  • Kontrolli regulaarselt, kas karkude kummiotsikud on terved.



Karkudega liikumine


Nüüd, kus oled kargud endale sobivaks reguleerinud, võid esimesi samme tehes avastada, et nendega kõndimine vajab mõningast harjutamist. Selleks, et abivahenditega liikumine sujuks kohe algusest peale, vaatame üle karkudega käimise põhitõed.

  • Karkudega kõndima õppimisel tee alguses pigem lühikesi samme ja vajadusel võta aega puhkamiseks.
  • Karkudega kõndi alustades pane kargud parajale kaugusele enda ette, seejärel astu nõrgema või vigastatud jalaga karkude vahele, siis toeta osaliselt või täielikult keharaskus kätele/karkudele ja astu teise jalaga samm karkudest mööda.
  • Kui karkudega liikumine on juba rohkem selge, siis hoia pilk ettepoole suunatuna, mitte oma jalgadel. Nii näed paremini ümbrust ja vähendad õnnetustesse sattumise ohtu.
  • Hoia karkude alumist osa kehast veidi kaugemal. See võimaldab stabiilsemat tuge ja ühtlasi on kerge nurga all olevate karkudega lihtsam liikuda.
  • Kaenalaluseid karke kasutades suuna keharaskus rohkem kätele kui kaenlaalustele.
  • Toas on hea võimalusel eemaldada vaibad ja muud lahtised esemed, et vältida karkudega nende taha kinni jäämist.


Õigesti valitud ja korrektselt reguleeritud abivahendid aitavad kaasa sellele, et õnnetuse- või operatsioonijärgne taastumine oleks sujuv ja kiire. Kui sul on küsimusi karkude reguleerimise või kasutamise kohta, siis Invaru klienditeenindajad ja terapeudid on alati valmis nõustama sobivaima lahenduse leidmisel.

Invaru kaubavalikus on olemas nii küünarkargud kui kaenlaalused kargud. Karkude üürimiseks pöördu lähimasse Invaru esindusse. Kui soovid kargud osta endale päriseks, saad seda teha mugavalt Invaru e-poes, kus on nüüd ka riikliku soodustusega ostmise võimalus.

Jäta kommentaar
Ainult registreeritud kasutajad saavad jätta kommentaare
Filtrid
Sorteeri
Display