Kuidas ennetada lamatiste tekkimist?

Kuidas ennetada lamatiste tekkimist?

Lamatisteks nimetatakse pikaajalise sundasendi tõttu tekkinud naha ning selle aluste kudede kahjustust luulise kehaosa piirkonnas. Seda võib põhjustada ka naha hõõrdumine. Kõige sagedamini esineb lamatisi põlvedel, küünarnukkidel, kandadel, pahkluudel ning puusa ja ristluupiirkondades.

Lamatiste tekkimist soodustab:

  • kui inimene ei saa end ilma kõrvalise abita liigutada,
  • pikaajaline ratastoolil istumine või voodis lamamine,
  • väljaheidete sattumine kehale, mille tagajärjel võib tekkida nahaärritus,
  • soonivad riided,
  • kehv toitumine, mille tõttu naha seisund halveneb,
  • naha vähenenud tundlikkus,
  • nahaaluse rasvkoe vähesus luulistes piirkondades.


Lamatiste tekkimist on kergem ennetada, kui ravida ja sellepärast toome välja need tooted ja abivahendid, mis aitavad ebameeldivaid tagajärgi vältida.

Esmalt tasub jälgida, et nahk oleks puhas ja kuiv, aga niisutatud. Sobilike toodete valimisel tasub arvestada abivajaja olukorda ja naha seisundit. Nahahooldustoodete osas saab ennetamiseks kasutada:

  • niiskeid puhastusrätikuid, mis on niisutava toimega, rahustavad ärritunud nahka ning soodustavad naharakkude taastumist. Vee ja seebiga tihe pesemine rikub naha kaitsebarjääri: seebi kasutamine häirib naha normaalset reaktsiooni kuni kolmeks tunniks. Naha veekadu suureneb ning nahka ärritavad kahjulikud ained ja haigustekitajad võivad kergesti tungida läbi naha.
  • Aktiivgeeli, mis stimuleerib verevarustust, niisutab nahka ja aitab ennetada verevalumeid.
  • Tsinksalvi või tsinkspreid, mis desinfitseerib, pehmendab, rahustab ja kaitseb ärritatud nahka ning on naharakke taastava toimega. See sobib kasutamiseks ka barjäärkreemina, mis ei lase uriinil nahale liiga teha.
  • Tenavan rasvatalki, mis sobib haudumiste, hõõrdumiste ja lamatiste vältimiseks. Vähendab naha niiskust.
  • Abena nahahooldussalvi, mis sobib kuiva ja probleemse naha hooldamiseks.

Arvesse tuleb võtta ka seda, et mida suurema osa ajast veedab inimene voodis, seda olulisem on madratsi kvaliteet ja selle omadused. Olenevalt abivajaja seisundist ja olukorrast võib abiks olla elektrilise reguleerimisega funktsionaalvoodi, mille asendit saab puldi abil vastavalt vajadusele muuta. Lisaks saab juurde võtta voodiohjad, mis paigutatakse voodi peatsisse selleks, et kergendada tõusmist ja kehaasendi muutmist. Need sobivad piiratud liikumisvõimega lamajale, kelle vaagnavöö on piiratud funktsiooniga või kes suudab ise oma ülakeha ja ülemisi jäsemeid piisavalt liigutada.

Voodisse saab panna spetsiaalse lamatisi ennetava madratsi (sobib ka tavavoodisse). Nende osas tasub tähele panna, et lamatisi ennetav madrats VISKO-R koosneb kahest kihist ja on mõeldud kasutamiseks neile, kellel on keskmine risk lamatiste tekkeks. Samas lamatisi ennetav madrats VISKO-3 koosneb kolmest kihist ja on kogukamale kasutajale, kellel on suur lamatise tekkimise oht. Spetsiaalset madratsit kasutades on lamajat vaja pöörata harvem kui tavamadratsi puhul (oluline on muuta asendit nii tihti, kui võimalik. Soovituslikult iga 2-4 tunni järel).

Liigutamisel on suureks abimeheks ka libistamislinad, mis on  mõeldud siirdumisel tekkiva hõõrdumise vähendamiseks. Neid on saada erinevas suuruses, erineva pinnatöötlusega ja funktsionaalsusega (ühelt või mõlemalt poolt libe pind) ning liigutatava isiku maksimaalkaalu erinevusega. Libistamislina tuleb alati pärast kasutamist eemaldada, sest muidu võib see lamajale ohtlikuks muutuda (vältimaks tahtmatut voodist välja libisemist). Abi võib olla ka libistamiskinnastest, mis sobivad abivajaja asendi muutmiseks (näiteks õla ja puusa asendi korrigeerimiseks). Libistamiskindad sobivad ka lamatiste vastaste madratsite surve kontrollimiseks. Kinnaste välispind on libe, mis vähendab hõõrdumist patsiendi abistamisel.

Ratastooli kasutajatel on lamatiste osas nõrgaks kohaks istmik. Lamatiste ennetamiseks on saadaval mitmeid istmepatju. Valik on suur ja need erinevad üksteisest materjali, lamatiste riski, padja kõrguse ning korrigeerimise ulatuse poolest. Lamatisi ennetavad ratastoolipadjad jagunevad järgmiselt:

  • Quadtro Select High Profile Roho – sobib neile, kelle diagnoos aja jooksul muutub. Padja kõrgus ilma keharaskuseta on 10 cm, võimaldab asendi korrigeerimist 7,5 cm ulatuses.
  • Quadtro Select Mid Profile Roho padja kõrgus ilma keharaskuseta on 8 cm, võimaldab asendi korrigeerimist 5 cm ulatuses.
  • Quadtro Select Low Profile Roho – sobib neile, kes vajavad istumisel tuge ja kes vajavad madalamat istet ning kellel on sümmeetriline või vähesel määral asümmeetriline istumisasend. Padja kõrgus ilma keharaskuseta on 5 cm, võimaldab asendi korrigeerimist 2,5 cm ulatuses.
  • Relax Duogel – padi on mõeldud kõrge lamatiste riskiga inimesele.
  • Relax Trio – padi on mõeldud madala ja keskmise lamatiste riskiga inimesele.
  • Relax GelCell – padi on mõeldud kõrge lamatiste riskiga inimesele. Sobib ka uriinipidamatuse korral.
  • Relax Easy  padi on mõeldud keskmise ja kõrge lamatiste riskiga inimesele.
  • Mosaic  kaitseb nahka, pakub tuge ja mugavust.

Lamatisi ennetavaid ratastoolipatju saab soetada riikliku soodustusega.

Kuna inimeste soovid ja vajadused on erinevad, siis tasub kõigepealt pidada nõu oma arstiga ja seejärel konsulteerida Invaru spetsialistidega, kes aitavad heameelega leida optimaalse lahenduse.

 

Jäta kommentaar
Ainult registreeritud kasutajad saavad jätta kommentaare
Filtrid
Sorteeri
Display