• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

Invaru Mustamäe abivahendikeskusest saab abivahendeid nüüd ka laupäeviti

Neljapäev, Aprill 29, 2021

Abivahendite parema kättesaadavuse tagamiseks avatakse Invaru abivahendikeskuse uksed Tallinnas Mustamäel alates 8. maist ka laupäeviti kell 10-15.

Alates 8. maist on Invaru Mustamäe tee esindus avatud ka laupäeviti kell 10-15. Seega saavad alates 8. maist Invaru Mustamäe tee esindust külastada ka need, kes argipäevadel Mustamäe esindust külastada ei jõua. Isegi koroonaviiruse perioodil külastab üle Eesti asuvaid Invaru abivahendikeskusi igal kuul rohkem kui 10 000 abivajajat, kellest 80% kuulub praegu leviva viiruse peamisesse riskigruppi.

Invaru teenindusjuhi Kadri Lembergi sõnul ootasid Invaru külastajad laupäevast avanemist juba mõnda aega. "Saame nüüd rohkematele abivajajatele teenust pakkuda ning teeme omalt poolt pidevalt tööd selle nimel, et oma klientidele uusi võimalusi pakkuda," sõnas Lemberg. “Huvi ka laupäeviti meie esindusi külastada on kahtlemata suur. Paraku pole abivahendi vajadus see, mida saaks edasi lükata või mille kasutamist saab planeerida,” tõdes Lemberg.

Mustamäel asuvasse Invarusse pöördutakse peamiselt liikumisabivahendite leidmiseks ning pidamatusprobleemi tõttu - nii soetatakse iga-aastaselt Mustamäelt sadu tuhandeid mähkmeid. “See, et iga päev otsib keegi meie juurest abi uriinipidamatusele, viitab nii vananeva ühiskonnaga kaasas käivale põhimurele kui ka inimeste kasvavale teadlikusele lahenduste osas,” selgitas Lemberg, miks enim inimesi pöördub kohapeale just mähkmete järgi.

Lisaks pidamatustoodetele tuntakse Mustamäe abivahendikeskuses suurt huvi liikumisvahendite vastu - eeskätt vajatakse ratastoole, küünarkarke ja tugiraame. “Kui ratastooli või tugiraami kasutatakse pikemal perioodil, siis küünarkarku sageli just ajutiste vigastuste või sporditraumade korral, aga ka kõrgema eaga kaasneva liikumisraskuse puhul,” lisas Lemberg.
“Üha sagedamini laenutatakse neid vahendeid kas siis ajutise vajaduse tõttu või selleks, et esmalt harjuda ning alles hiljem need soovi korral endale soetada,” selgitas Lemberg. Ta lisas, et abivahendi laenutamine võimaldab raha kokku hoida ning vahend tagastada või välja vahetada, kui see ei sobi. Samuti märkis ta, et abivahendite üürijate seas pole ainult eakad liikumisabivahendite kasutajad, vaid ka noorpered, kes soovivad näiteks võtta mõneks kuuks kasutusele beebikaalu.

Olulise uuendusena on nüüd teenindussaalis ka keerukamad abivahendid, nagu näiteks komfort-ratastool, elektrilised ratastoolid ja skuutrid, eriistmed ja lingtõstuk, mille osas annavad nõu Invaru terapeudid ja tehnikud. Samuti saab tutvuda kohapeal suure valiku emadele ja väikelastele mõeldud vahendite ning erinevate liikumisabivahenditega, alates ratastoolidest tugiraamide ja karkudeni.

Lemberg paneb aga abivajajatele südamele, et aja kokkuhoiu nimel tasuks esindusse tulles korraga kõik vajalikud dokumendid kaasa võtta, et võimalikult kiiresti sobiv lahendus saada. "Näiteks riiklike soodustingimuste kasutamiseks tuleks kindlasti võtta kaasa arsti poolt väljastatud nõuetekohane abivahendi tõend ja isikut tõendav dokument, mida vajame ka lähedaselt, kes tuleb abivajaja eest vahendeid soetama," selgitas Lemberg. Samuti julgustas Lemberg külastajaid kohapeal nõu küsima, et koos suures valikus orienteeruda ja igaühele vajalik lahendus leida.