• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

Jaanuarist hüvitatakse naha kaitse ja puhastamise vahendeid vaid uriinipidamatusega isikutele

Neljapäev, Detsember 28, 2017

1.jaanuarist jõustuvad täpsustatud tingimused naha kaitse ja puhastamise vahendite hüvitamisel. Neid tooteid saavad edaspidi soodustusega vaid uriinipidamatusega isikud, kelle nahk vajab erilist hoolt. Teisisõnu hakkavad hüvitist saama need, kes kasutavad kateetreid või mähkmeid ja sidemeid.

Kuigi hüvitis oli algselt ette nähtud just uriinipidamatuse all kannatavatele inimestele, siis said varasemalt seoses ebatäpselt sõnastatud tingimustega riigi soodustusega nahahooldustooteid osta tegelikult kõik, kellel oli perearsti või eriarsti poolt väljastatud abivahenditõend või vastav märge rehabilitatsiooniplaanis.

Nüüd viisime ka tingimuste sõnastuse kooskõlla soodustuse eesmärgiga ja hüvitise saamise eeltingimuseks on edaspidi see, et naha kaitse ja puhastamise vahendi vajadus tuleneb tervisekahjustusest või puudest. Selle toote kasutamine peab aitama ennetada tekkinud või kaasasündinud kahjustuse või puude süvenemist või kompenseerima kahjustusest või puudest tingitud funktsioonihäiret.

Kuna abivahendite vajajate hulk suureneb igal aastal ja vahendite sihtotstarbeline kasutus tuleb võimalikult hästi tagada, vaatasime üle hüvitamisingimuste sõnastuse. Lähtusime siin seaduses toodud definitsioonist, mille kohaselt on abivahend toode või vahend, mille abil on võimalik ennetada tekkinud või kaasasündinud kahjustuse või puude süvenemist, kompenseerida kahjustusest või puudest tingitud funktsioonihäiret, parandada või säilitada füüsilist ja sotsiaalset iseseisvust ning tegevus- ja töövõimet. See, kui varasemalt sai riigi hüvitise toel soetada kreemi kuivale nahaga näiteks kuulmisabivahendi kasutaja, ei olnud hüvitise eesmärgiga kuidagi kooskõlas.

Me mõistame seni soodustust saanud klientide meelehärmi ja oleme valmis soovijatele muudatuse tagamaid ka isiklikult selgitama. Samas peame lähtuma abivajajate huvidest, kellele see konkreetne hüvitis ette on nähtud.

Teie mõistvale suhtumisele lootma jäädes,
Merlin Veinberg
nõunik
sotsiaalteenuste osakond
Sotsiaalkindlustusamet
merlin.veinberg@sotsiaalkindlustusamet.ee
435 0594
Vabaduse plats 6 / 71020 Viljandi / Eesti
www.sotsiaalkindlustusamet.ee

Berit Rohtjärv
juhtivpetsialist
sotsiaalteenuste osakond
Sotsiaalkindlustusamet
berit.rohtjarv@sotsiaalkindlustusamet.ee
664 0151
Endla 8 / 15092 Tallinn / Eesti
www.sotsiaalkindlustusamet.ee