• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

Kuidas muuta vannituba lihtsate vahendite abil eakale mugavaks?

Vanuse ja tervisliku seisundi muutudes võib kodus liikumine ning igapäevatoimetustega hakkamasaamine eakale mõnevõrra keeruliseks kujuneda. Invaru abivahendikeskus jagab nõu, kuidas saab vannitoa lihtsate vahendite abil eakale mugavaks muuta.

Nii abivajajad kui ka nende lähedased otsivad igapäevaselt abivahendikeskustest nõu, kuidas koduseid toiminguid lihtsamini korda saata. Sageli on siin põhjuseks tervisliku seisundi muutumine või ka lihtsalt vanus, mis ei võimalda teatud toiminguid enam nii lihtsasti teostada.

Kodused ümberkorraldused ei pea aga alati keerulised ning kallid olema ja vahel piisab vaid mõnest nutikast uuendusest, mis igapäevaelu kordades lihtsamaks muudab.

Lihtsad vahendid, mis ei nõua ümberehitusi

Üheks populaarseimaks abivahendiks, mida koduste tingimuste ümberkorraldamiseks kasutatakse, on näiteks potikõrgendus. Tegemist on kasuliku vahendiga liigeseprobleemidega inimestele, mis muudab madala WC-poti kõrgemaks ning aitab lihtsamini potile istuda ja sealt püsti tõusta. Abivahend tõstab WC-poti kõrgust keskmiselt umbes 10 cm. Soovi korral saab valida ka käetugedega variandi, mis toetab veelgi potilt tõusmist või sinna istumist.

Potikõrgendused on üldjuhul universaalsed ja sobivad enamikele tavalistele pottidele ning neid saab paigaldada olemasoleva poti prilllaua kinnitusaukudesse kaasas olevate kinnitusvahendite abil, mis ei nõua akutrelli ega muid keerukamaid töövahendeid. Potikõrgendus on nagu tavaline prilllaud, ainult et laiem ja kõrgem. Küll aga tasuks kindlasti mõõta eelnevalt ära prilllaua kinnitusaukude vahemaa ja veenduda, et poti loputuskast ei segaks potikõrgenduse paigaldamist.

Teine lihtne, kuid olulist mugavust pakkuv kodune abivahend on vanniiste või vannilaud, mis ei nõua samuti ehituslikke ümberkorraldusi. Enne sobiva vahendi valimist tasuks kindlasti selgeks teha abivajaja vajadused. Juhul kui vanni sisse istumine ja välja saamine on keerukas või lausa võimatu, kuna jalg enam nii kõrgele ei tõuse ja vannipõhi on libe, oleks mõistlik valida vanniga samal tasapinnal asuv vannilaud. Vannilaua peale istudes on võimalik ka jalad käte abil mugavalt vanni tõsta. Kui aga vanni astumine on lihtsam, võib kasutada vanni äärtele toetuvat vanniistet, mis võimaldab vanni veidi sügavamale sisse istuda.

Nii vanniiste kui ka vannilaud on vahendid, mille kasutamiseks pole vaja vannitoas ümberkorraldusi teha, sest neid saab mugavalt vanni servadele kinnitada. Küll aga muudavad need abivahendid pesemistoimingud oluliselt mugavamaks ja turvalisemaks. Soovi korral saab valida ka seljatoega vannitooli, mis pesemisel veelgi rohkem kindlust juurde annab.

Kui aga eakal puudub vann ja selle asemel on hoopis dušinurk, võib pesemise muuta mugavamaks spetsiaalse dušipingi või -tooli abil. Dušipink on mõeldud kasutamiseks pesemistoimingute ajal ning selle kummiotsikutega jalad hoiavad pingi stabiilselt kohapeal. Samuti saab pingi kõrgust sobivaks reguleerida. Invaru abivahendikeskus paneb abivajajatele südamele, et pesemistoimingute lihtsustamiseks tuleks kasutada vaid vannitoas kasutamiseks mõeldud abivahendeid. Tavaline ratastool või tugiraam ei sobi kindlasti niisketes tingimustes kasutamiseks, sest see võib abivahendit kahjustada ja tekitada roostetust.

Lähedaste abi suuremate ümberkorraldustega

Pesemistoiminguid, WC-potilt püstitõusmist, aga ka kitsast uksepiidast ilma abivahendita vannituppa liikumist saab muuta oluliselt turvalisemaks ja mugavamaks käetugede abil, mida saab sobivasse kohta kinnitada. Invaru abivahendikeskuses on olemas nii kroomist kui ka valgeid käetugesid ning nende pikkus on samuti erinev - alates 30 kuni 80 cm-ni. Nii on võimalik leida iga vannitoa või WC jaoks sobilik pikkus, mis toetaks eakat ja pakuks stabiilsust eeskätt nii vanni astumisel kui ka vannist tõusmisel, aga ka pesemise ja tualetitoimingute ajal.

Kuna käetugede paigaldamine vannitoa seintesse nõuab akutrelli, paneb Invaru abivahendikeskus eakate lähedastele südamele, et lähedased oma pereliikmetele ümberkorraldustes abiks oleksid. Oluline on leida võimalused, kuidas ka vanemas eas täisväärtuslikku elu elada ja enda hügieenitoimingutega iseseisvalt hakkama saada. Hirm tasakaalu kaotuse või ebamugavuse ees ei tohiks muuta igapäevatoiminguid keeruliseks ja ebameeldivaks. Invaru abivahendikeskus julgustab pöörduma abivahendikeskuse teenindajate poole, kes aitavad selgitada välja parimad lahendused eaka kodu mugavamaks muutmisel.