• Teksti suurus

  • Reavahed

  • Kontrastvaade

Vaegnägijatele

Nupukad abivahendid aitavad muuta igapäevatoimetused lihtsamaks

Tähtpäevade eel otsivad paljud kingitusi, millega lähedasi rõõmustada ja üllatada. Üha enam soovitakse leida kingiks midagi põnevat, millel oleks kingi saajale ka praktiline väärtus, kuid mis ei koormaks rahakotti.

Üha rohkem tuntakse huvi nupukate olmeabivahendite vastu nii isikliku kasutamise kui ka kingi tegemise eesmärgil. Kinkideks soovitakse leida midagi põnevat, millel oleks ka praktiline kasu ja mis ei laastaks rahakotti.
Sageli ei teata aga, et igapäevategevuste lihtsustamiseks on loodud palju kasulikke ja uuenduslikke abivahendeid - nii erivajadustega inimestele kui ka eakatele, kes oma tavapäraste toimingutega vahel hätta jäävad.

Nööpija, purgiavaja või seljapesija?

Liikumiserivajadustega inimestele ja eakatele mõeldes tasub otsida kingituseks midagi, mis aitaks neil igapäevaselt paremini toime tulla. Tuubipigistaja, nööpija, pannihoidja ja soki jalgatõmbaja on vaid mõned näited praktilistest kingitustest. Samas on tegemist ustavate abimeestega, mis toetavad vanemas eas inimest, kel pole igapäevaseid toiminguid enam nii kerge sooritada.
Hea näide põnevatest ja kasutajate jaoks üllatavatest abivahenditest on näiteks purgiavaja, mis aitab tänu oma soontele tugevalt kinnikeeratud kaanega purke hõlpsamalt avada. Eks iga taoline lahendus on tekkinud siiski tulenevalt vajadusest - näiteks, kui tervislik seisund ei võimalda enam riietumiseks piisavalt kummardada või painduda, ei jäägi muud üle kui leida sobilik abivahend, mis selle tegevuse sooritamist toetab.

Ideid praktilisteks kinkideks

Libisemisvastased tallad - aitavad lume ja libeda korral turvaliselt liikuda. Taldu on lihtne paigaldada tänu takjapaelale ja need sobivad kandmiseks nii talvesaabaste, kummikute kui ka spordijalatsitega.
Purgiavaja - kahe soonega purgiavaja aitab vähendada koormust liigestele ja kasutatavat lihasjõudu. Kaane avamiseks lükatakse purk soonde, selle kaas lukustub ja avaneb lihtsalt purki keerates.
Soki ja suka jalgatõmbaja - sobib vähese liigesliikuvusega kasutajale, sest väldib liigset painutust puusaliigesest ja vähendab kukkumisohtu tegevuse käigus. Kasutamiseks tuleb sokk või sukk abivahendi otsa asetada ja siis abivahendi abil see jalga tõmmata.
Nööpija - pikem metalse painduva aasaga abivahend, mis sobib nööpide ja lukkude kinnitamiseks ühe käe abil. Nööpija kasutamiseks tuleb suunata aasaga otsik läbi nööpaugu ja haarata nööp läbi aasa, seejärel tõmmata nööp august läbi.
Seljapesusvamm - ovaalne ja soontega käepidemega seljapesusvamm ei ima vett endasse ja on seega kerge ning tasakaalus, isegi märjana. Kaares kuju võimaldab kasutada svammi selja pesemiseks mugavalt ka inimesel, kelle käte liikuvus on vähenenud.
Haarats - käte talitluse ja liigesliikuvuse vähenemise korral on haarats abiks kuni 1 kg kaaluvate esemete haaramisel. Haaratsi käepide on 90-kraadise nurgaga ja lisatoega küünarvarrele.