• Размер шрифта

  • Расстояние между строками

  • Контрастный вид

Для слабовидящих

Tagasivaade 2014 a. Invamessile

Bторник, Апрель 22, 2014

10. ja 11. aprillil osales Invaru neljandat korda toimuval invamessil. Messi eesmärk oli tutvustada uusi abivahendeid, seetõttu otsustasime invamessil näidata erinevaid arvuti abivahendeid, mis võimaldaksid liikumis- ja koordinatsioonihäiretega inimestel paremini arvutit kasutada. Lisaks tutvustasime innovatiivset lahendust, millega saab ainult silmade abil arvutit juhtida. Selline lahendus võimaldab kõigil liikumispuuetega inimestel, olenemata puude raskusest, kasutada arvutit ning mis kõige olulisem - võimaldab inimestel taas suhelda välismaailmaga ning pakub teatud piirides rohkem vabadust ja iseseisvust.

 

 

Hiired ja klaviatuurid liikumispuudega kasutajale

Messi külastajatele näitamiseks ja proovimiseks oli meil välja pandud erinevates mõõtmetes klaviatuurid ning alternatiivsed hiire kasutamise lahendused. Tutvustasime klaviatuure, millel on suured nupud - tavalise klaviatuuri klahvid võivad olla liiga väikesed ja tundlikud. Klaviatuuri raam sobib kasutajale, kelle käte motoorika on piiratud. Klaviatuuri raami eesmärgiks on välistada vale klahvi vajutus, näiteks takistab raam sõrme libisemist teisele klahvile või mitme klahvi korraga vajutamist. Tavalise arvutihiire võib asendada juhtkuuli või kangiga. Need on sobilikud kasutajale, kellel esineb käte tahtmatuid liigutusei või kelle käte motoorika ja koordinatsioon on häiritud. Hiire nuppe saab asendada ka lülititega, mille saab ühendada näiteks juhtkuuli või - kangi külge.

arvuti abivahendid

 

Silmajälgimise tehnoloogia

Tobii I seeria kasutajaSilmajälgimine tähendab inimese vaatamistrajektoori jälgimist. Tegelikult tehakse seda pidevalt: teise inimese pilgu liikumise jälgimine kuulub loomuliku osana inimkäitumise ja suhtluse juurde. Tänu väikeste, väga täpsete ja taskukohaste süsteemide väljatöötamisele on silmajälgimine võetud kiiresti kasutusele erinevates seadmetes ja rakendustes, et parandada arvutisuhtlust ja analüüsida inimkäitumist. Silmajälgimine on pannud aluse nii uudsetele meditsiinidiagnostikameetoditele kui ka ohutusrakendustele, mis jälgivad ohtlikes olukordades kasutajate tähelepanuvõimet. Inimestele, kes on õnnetuse või haiguse tagajärjel sattunud seisundisse, kus neil ei ole võimalik liikuda või ka halvemal juhul ei saa ennast väljendada, oleksid silmad viis, kuidas oma lähedaste või meditsiinitöötajatega suhelda.  

 

Liikumispuudega inimeste jaoks, kelle käeline tegevus on suures osas häiritud või puudub üldse, on välja töötatud kasutajaliides, millega saab silmade vahendusel kergesti juhtida arvutit. Silmajälgija on seade, mis kasutab projektsioonimustreid ja optilisi andureid, et koguda teavet silma asendi, pilgu suuna ja silma liigutuste kohta. Enamik silmajälgijaid töötab sarvkesta peegelduste jälgimise põhimõttel. Invamessil said soovijad proovida silmajälgimise liidese toimimist. Kõigi inimeste jaoks ei pruugi silmajälgimise seade olla tõhus. Seadme kasutamist võivad segada prillid, silmade anatoomiline eripära ja ruumides kasutatav valgus. Silmajälgimise liidese kasutamise saab selgeks samm-sammult õppides ja harjutades.

 

Arvuti abivahendid Invarust

Invarus on müügil mitmed arvuti abivahendid, millega saab tutvuda siin. Liikumispuudega inimeste arvuti abivahendid on Eestis uus tootegrupp. Seetõttu ei ole neid ka sotsiaalministri 2000. a 14. detsembri määruse nr 79 „Tehniliste abivahendite taotlemise ja soodustingimustel eraldamise tingimused ja kord“ lisades nimetatud. Arvuti abivahendite soodustingimustel ostmiseks tuleb esitada taotlus elukohajärgsele abivahendite ekspertkomisjonile. Soodustingimustega abivahendite eraldamisest leiab rohkem infot siit.